Każdy człowiek jest kreatywny na swój sposób, jednak u podstaw kreatywności leży wiele lat ciężkiej pracy. W procesie socjalizacji rozwój dzieci jest uwarunkowany kontaktem z otoczeniem, czyli rodziną, znajomymi oraz rówieśnikami w przedszkolu czy szkole. Jednak to nie koniec tworzenia kreatywnego myślenia! Jak wygląda rozwój kreatywności u dzieci?

Małe pociechy od narodzin poznają otoczenie przez różne metody poznawcze. Zapach, smak, dotyk, wzrok to narzędzia, które pozwalają dziecku na pierwszą naukę. Proces socjalizacji jednak nabiera szybko tempa. Noworodek zaczyna komunikować się z otoczeniem i uczy się coraz szybciej. Już na tym etapie należy zadbać o kreatywność maluszka, która będzie rozwijana nieustannie – łącznie z wiekiem dorosłym. Należy pamiętać, że czego nauczy się Adaś, to Adam będzie umieć! Rolą rodzica jest zadbać o przyjazne i koedukacyjne otoczenie pociechy. Dziecko nie powinno czuć się ograniczane przez umeblowanie, zastraszane słowem „nie wolno”. Za to maluszek powinien być absorbowany wspólnym spędzaniem czasu z rodzicami, rówieśnikami przez zabawy, gry czy wspólne czytanie.

Czym jest kreatywne myślenie?

Kreatywność charakteryzuje się umiejętnością działania, niezależnym podejmowaniem decyzji, przyswajaniem wiedzy i zastosowaniem jej według własnych potrzeb. Składa się na nią kojarzenie, dedukcja, indukcja, posługiwanie się metaforami czy transformacja nabytej wiedzy. Dziecko w procesie socjalizacji wykształca wymienione cechy oraz rozwija je nieustannie. Postęp przy przyswajaniu określonych umiejętności uwarunkowany jest przyjaznym i kreatywnym otoczeniem. Dziecko nabywa wiedzę z otoczenia przez obserwację oraz przez przekazywane informacje i umiejętności. Bardzo ważnym czynnikiem we wszystkich procesach nauki jest traktowanie malucha podmiotowo, a nie przedmiotowo. Należy dostosować otoczenie do jego potrzeb i możliwości. Formy zabawy, edukacji również należy dopasować adekwatnie do wieku małej pociechy. Otoczenie nie powinno wywierać presji, nacisków ani zabraniać samodzielnego zachowania czy podejmowania decyzji.

Edukacja przez dodatki i zabawę

Kreatywność u niemowlęcia można już rozwijać przez odpowiednie dodatki w łóżeczku dziecięcym. Małe chmurki, zwierzątka, cyferki maskotki, kolorowe łańcuchy pozwalają zapoznać się dziecku z określonymi kształtami, kolorami czy chwytaniem przedmiotów. Świetnym rozwiązaniem są bezpieczne i urocze dekoracje skandynawskie do łóżeczka dziecięcego. Bez ograniczenia ze względu na bezpieczeństwo, maluszek pozna najbliższe otoczenie, czyli zabawki, dekoracje, którymi zacznie się bawić po kilku miesiącach.

Zabawa! Rodzice czy rodzeństwo przez zabawę rozwijają kreatywność małego szkraba. Wspólne spędzanie czasu, pokazywanie dziecku, do czego służą określone przedmioty, jak ich używać, rozwijają kreatywne myślenie. Świetnymi narzędziami umożliwiającymi kreatywną zabawę są akcesoria do pokoju dziecka. Małe kuchenki, pralki łóżeczka dla lalek pokazują dziecku, czemu służą wspomniane przedmioty, ale wyłącznie w formie zabawy. Innymi rozwiązaniami są: wspólne układanie klocków, czytanie czy gry planszowe.

Przyjazne otoczenie

Dziecko, aby się rozwijało prawidłowo, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki mieszkalne. Mały pokoik, czyli strefa komfortu dziecka daje swobodę działania i uczy kreatywności od najmłodszych lat.

Przede wszystkim pokój dziecięcy powinien być bezpieczny dla rozbieganego szkraba. Stolik komoda czy łóżeczko dziecięce nie powinny ograniczać swobody ruchu maluszka rozmieszczeniem ani swoją budową. Stolik nie powinien zawierać ostrych szklanych krawędzi, a komoda i inne umeblowanie powinny znajdować się pod ścianami. Dzięki przyściennej lokalizacji nie będą ograniczały miejsca na zabawę w centralnej strefie pomieszczenia. Bardzo dobrym pomysłem jest połączenie łóżka dziecięcego z możliwością zabawy. Łóżko domek czy łóżko Tipi świetnie sprawdzą się jako praktyczne i edukacyjne meble. Dziecko dzięki niskiemu profilowi łóżeczka nie spadnie z wysokości podczas zabawy czy snu. Do tego specyficzne łóżka dla dzieci rozwiną kreatywne myślenie u małej pociechy. Dzięki możliwości zabawy z rodzicami czy rówieśnikami mały szkrab może stworzyć swój dom, uczyć się gospodarować przestrzenią czy stworzyć małą wioskę indiańską.

Rozwój kreatywnego myślenia należy rozpocząć u dzieci już w okresie niemowlęcym. Proces mogą ułatwić ergonomiczne meble dziecięce oraz akcesoria takie jak na stronie oliveo.pl. Dzięki twórczym zabawom i przyjaznemu otoczeniu dziecko swobodnie rozwinie swoją kreatywność.